A debreceni 2-es honvéd huszárezred
Huszárok vonulnak a Piac (Ferenc József) utcán
A képeslapot 1916. május 3-án adták fel. Debrecen több híres kaszárnyának adott otthont, köztük több huszárlaktanyának is. A mellékelt képen a 2-es honvéd huszárezred huszárjai vonulnak laktanyájuk felé, mely a Nyugati utca és a Széchenyi utca sarkán helyezkedett el. Háború után a "Kis Göcs" kapott benne helyet, ma számos kisebb-nagyobb vállalkozás működik a régi jobb sorsra érdemes, patinás épületegyüttesben.
Ajánlott irodalom:
- Tisza István és a 2. huszárezred: mek.oszk.hu/03200/03296/03296.htm#3
- nagyhaboru.blog.hu/2014/11/05/a_ludovikarol_a_harcterre
- mtdaportal.extra.hu/books/a_m_kir_debreceni_2_huszarezred_tortenete.pdf
A 2-es honvéd huszárezred kitüntetettjei
Kattints a képre!
A huszárezred sapkajelvénye
Tiszti arany vitézségi érmes hőseink:
- Békéssy Béla százados
1915. május 12-én Békessy Béla volt debreceni 2. honvéd huszárezredben százados üldözőkülönítménye élén a galíciai Kolbuszova-n át nyomult előre és páratlan lendülettel üldözve, újból és újból visszavetette az ismételten megkapaszkodó orosz utóvédet.
Sikeres harcai során 200 foglyot ejtett. Ezenfelül igen fontos iratokat, igen sok értékes hadianyagot, egy élelmiszerraktárt és egy tábori sütődét zsákmányolt. Kiválóan vitéz és bátor személyes magatartását, amellyel huszárjait harcról harcra lelkesen előrelendítette, valamint igen eredményes harcvezetését a Vaskorona rend adományozásával jutalmazták.
A világháború további folyamán példás kitartással és halált megvető bátorsággal harcolt, mígnem 1916. július 16-án huszárai sorában harcolva, hősi halált halt.
Forrás: Magyar vitézi tettek gyűjteménye Bp. 1942.
- szegedi és borosjenői Tisza István ezredes
Mint a 2.huszárezred parancsnoka, 1917. augusztus havában a Stermina magaslaton állásharcban tanúsított vitéz magatartásáért.
Forrás: Felszeghy,,,:Rendjelek és kitüntetések történelmünkben Bp. é.n.
Arany vitézségi érmes hőseink:
- Besenyei János őrmester:
A 2. honvéd huszárezred orosz-lengyelországi visszavonulása közben 1914. október 9-én a Visztula partján gyalogosan rajvonalba fejlődött, hogy a tömegekben támadó orosz erők előrenyomulását feltartóztassa. Besenyei János őrmester az 1-ső század lovait a huszárok állásai háta mögött lévő erdőben helyezte el,
hogy szükség esetén kéznél legyenek. Csakhamar elkeseredett harcokra került a sor. A huszárok rajvonalát az oroszok aránytalan túlereje lépésről-lépésre szorította vissza A lovak tüzérségi és gyalogsági tűztől megbokrosodtak és szétfutottak. Besenyei őrmester századának kétségbeejtő helyzetét látva, a legnagyobb erőfeszítéssel, sűrű golyózáporban a lovakat összeszedte és kellő pillanatban századának rendelkezésére bocsájtotta. Így a hivatásának megfelelt huszárszázad még idejekorán lóra ült és kevés veszteséggel visszavonult. A későbbi visszavonulás során Besenyei őrmester még igen hasznos felderítő szolgálatokat végzett és Skála község körül egy sebesült bajtársát mentette meg az ellenség kezei közül.
- Bíró Albert közhuszár: